RK73B2BTTD122J
Mfr.Part #:
RK73B2BTTD122J
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Thick Film 1.2 kΩ 5 % 250 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)200 V
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.7 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Metric)3216
Number of Pins2
Resistance1.2 kΩ
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height600 µm
PackagingReel
Voltage Rating200 V
RoHSCompliant
Output Current1.4 A